Stowarzyszenie Przyjaciół Skały

Nr KRS: 0000230365
wpis z dnia 15.03.2005 r.
NIP: 513 008 05 37
Regon: 120026334
Bank: BS Wolbrom O/Skała
Nr konta:
88 84500005 0020 0200 2701 0001

Facebook

Podsumowanie Festiwalu

10 lipca 2013, 23:54

            W niedzielne popołudnie dnia 16.06.2013 r. mieszkańcy gminy Skała, turyści z różnych stron Polski byli świadkami niezwykłego widowiska z udziałem 550 muzyków z Polski i zagranicy. Tego dnia na Pl. Konstytucji 3-go Maja odbył się XI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Skały. Widowiskowe przemarsze, pokazy musztry paradnej składały się na barwny spektakl i widowiskowe parady.

W niedzielnym widowisku udział wzięły Orkiestry:

 • Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza
 • Orkiestra Reprezentacyjna Garnizonu Bytom
 • Orkiestra Reprezentacyjna Garnizonu Kraków
 • Orkiestra Fanfares Liviv z Akademii Lwowskiej
 • Zespół muzyczny z SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Krakowa 
 • Orkiestra Dęta z Mszany Dolnej
 • Orkiestra Reprezentacyjna Murcki „Ruch Boże Dary z Katowic
 • Orkiestra Reprezentacyjna z Cianowic
 • Kompania Honorowa 5 Batalionu Dowodzenia z Krakowa
 • Orkiestra Reprezentacyjna z Polanki Wielkiej z Oświęcimia
 • Orkiestra „Echo Gór” z Kasinki Małej
 • Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Soli Wieliczka
 • Orkiestra Reprezentacyjna ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki 
 • Żołnierze z 6 Brygady Powietrzno – Desantowej z Krakowa

Porywające dźwięki melodii, wspaniałe stroje muzyków przez długie godziny zachwycały zgromadzoną tłumnie publiczność, która nie szczędziła entuzjazmu i braw.  W Festiwalu uczestniczyli znakomici goście: Konsul Generalny Ukrainy Witalij Maksymenko, Burmistrz Skały Podolskiej (Ukraina) Lubomyr Czerepiej, przedstawiciele Wojska Polskiego z Gen. Jerzym Wójcikiem, Żandarmeria, Policja, Parlamentarzyści oraz samorządowcy.

XI  Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych przechodzi do historii jako kolejny, który mocno promuje Wojsko Polskie, Województwo Małopolskie oraz naszą małą Ojczyznę. Organizacja tego ogromnego przedsięwzięcia z udziałem 550 muzyków wymaga trudu i wysiłku, ale też wiary i cierpliwości w końcowy efekt, gdyż do samego rozpoczęcia festiwalu nie jest się pewnym czy zaproszona Orkiestra z przyczyn od siebie niezależnych na festiwalu się pojawi. Trudno dziś wyobrazić sobie czerwiec bez  Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale – to opinie widzów, mieszkańców naszej gminy oraz zaproszonych gości,  a także samych muzyków.

Kolejna XII edycja już za rok – jeśli Bóg pozwoli. Przygotowania rozpoczniemy w grudniu przez wysyłanie pism do zwierzchników orkiestr wojskowych z prośbą o możliwość udziału orkiestry w naszym festiwalu jednocześnie ją zapraszając. Po 11 latach organizacji tego festiwalu mamy ogromną satysfakcję, że ten wysiłek nie poszedł na marne, dowodem są tłumy widzów, którzy  co roku przybywają by podziwiać znakomite orkiestry. Dla członków Stowarzyszenia Przyjaciół Skały istotną rzeczą jest by festiwal stał na wysokim poziomie i odpowiedniej jakości. Myślę, że mieszkańcy gminy, goście i turyści  to zauważają. Staramy się by muzycy czuli się u nas jak u siebie. Warte podkreślenia to, że Festiwal w Skale jest jedynym w Województwie Małopolskim z udziałem Orkiestr Wojskowych. Korzystając z uprzejmości Pani Redaktor i Kroniki pragnę gorąco podziękować tym, którzy w jaki kolwiek sposób przyczynili się by tak duże przedsięwzięcie mogło być zrealizowane. Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi Firmy GIGA Arkadiuszowi Koćmie za umożliwienie bezpośredniej transmisji naszego festiwalu w internecie przy współpracy z Łukaszem Łudzikiem. Z ogromną satysfakcją przyjmujemy fakt, że nasze miasto jest przez muzyków rozsławiane w Polsce i poza jej granicami.

Niechaj muzyka Orkiestr Dętych łagodzi obyczaje i góruje ponad wszelkimi podziałami.

Do zobaczenia na XII Międzynarodowym Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych  Skała ‘ 2014

 

                                                                                Zygmunt Dercz

                                                                                       Prezes

 

 

Autor: admin